Dlaczego warto

Dzięki umiejętności szybkiego czytania będziesz mógł zapozanć się z ogramną ilością materiałów w bardzo szybkim czasie

O stronie

Warto przeczytać

Prawda i mity o szybkim czytaniu

Nie jest to test na inteligencję ani test z wiedzy o szybkim czytaniu. To jest quiz pokazujący, jak jest postrzegane czytanie – szybkie i wolne, jakie są mity na temat szybkiego czytania. Odpowiedz na pytania, ale nie czytaj komentarza pod quizem, dopóki nie skończysz! Pamiętaj – nie ma złych odpowiedzi...

L.p. Pytanie Tak Nie
A W celu lepszego zrozumienia tekstu trzeba czytać wolniej i uważniej..
B W celu lepszego zrozumienia tekstu trzeba czytać wolniej i uważniej.
C Nawyk powtarzania w myślach czytanego tekstu spowalnia tempo lektury i dlatego. powinien być likwidowany.
D Powinieneś dążyć do tego, by pamiętać 100% czytanego tekstu.
E Twoje oczy powinny poruszać się jednostajnie ciągłym i płynnym ruchem wzdłuż linii czytanego tekstu.
F Jeśli wydaje Ci się, że w czasie czytania pominąłeś jakiś fragment tekstu, powinieneś zanim będziesz kontynuował lekturę, powrócić do niego.
G Wskazywanie palcem czytanego tekstu spowalnia proces czytania i powinno być eliminowane za pomocą treningów.
H Jeśli w czasie czytania dochodzisz do ważnych punktów, powinieneś zacząć je wynotowywać, a słowa, których nie rozumiesz sprawdzać natychmiast w słowniku.
I Jednym z głównych niebezpieczeństw szybkiego czytania jest zmniejszone zrozumienie.
J Siła twojej motywacji nie ma wpływu na sposób komunikacji oczu z mózgiem, ani na tempo czytania.
K W czasie czytania powieści wolne czytanie jest szczególne istotne na sposób zrozumienia treści.
L Tak naprawdę, będziesz w stanie zrozumieć tylko to, na czym Twoje oczy się skoncentrują.

Komentarz:
Jeśli odpowiedziałeś na jedno z pytań TAK, jesteś prawie gotowy aby zostać trenerem szybkiego czytania. Pytaniem, na które należało odpowiedzieć twierdząco, było pytanie numer 1. Na wszystkie pozostałe pytania należało odpowiedzieć NIE. Przeczytaj teraz odpowiedzi do poszczególnych pytań, szczególnie te, gdzie odpowiedzi są inne niż sugerowane, wykonaj proponowane doświadczenia.

A. Czytanie z prędkością ponad 1000 słów na minutę jest możliwe.
Jest. W maju 2002 roku Kamila Kornet ustanowiła rekord Polski/ świata wynikiem 46 482 SNM (słów na minutę), przy wielkości zrozumienia czytanego tekstu 55%. Większość uczestników naszych kursów kończy je z wynikiem ok. 1500–2000 SNM.

B. W celu lepszego rozumienia tekstu należy czytać wolniej i uważniej.
W tradycyjnym czytaniu z prędkością 200–220 SNM rozumienie może być niskie – nawet na poziomie 30%, w szybkim czytaniu rozumienie sięga nawet 80%. Wynika to z pracy naszych półkul mózgowych – przy wolnym czytaniu nasza prawa półkula po prostu „nudzi się”. Nasz mózg lepiej pracuje „na szybszych obrotach”.

C. Nawyk powtarzania w myślach czytanego tekstu (subwokalizacja) spowalnia tempo lektury i dlatego powinien być likwidowany.
Pytanie troszkę podchwytliwe. Nawyk ten rzeczywiście bardzo spowalnia tempo czytania. Będziemy z nim walczyć na kursie! Nie można jednak wyeliminować go całkowicie – poza chirurgicznym usunięciem ośrodków mowy w mózgu. Zdecydowanie odradzamy!

D. Powinieneś dążyć do tego, by pamiętać 100 procent czytanego tekstu. Ważny jest nasz cel czytania – jeżeli czytamy, aby zapamiętać swoją rolę w sztuce, w której mamy wystąpić, to warto wszystko pamiętać. Jednak najczęściej nie musimy tego dokonywać, nasz mózg to nie śmietnik, aby go zaśmiecać nie zawsze potrzebnymi słowami. Co więcej – jest to zasadniczo niemożliwe. Chociaż znane są osoby, które miały pamięć doskonałą – Szerszewski, Magliabechi.

E. Twoje oczy powinny poruszać się jednostajnie ciągłym i płynnym ruchem wzdłuż linii czytanego tekstu.
Doświadczenie nr 1:
Daj komuś kartkę z tekstem, niech ta osoba przeczyta jedno – dwa zdania. W czasie, gdy będzie czytać, patrz na jej oczy, jak się poruszają, czy to jest ruch płynny, czy może są to takie „skoki”? Układ oczny nie pozwala na to, aby oczy poruszały się ruchem jednostajnie ciągłym i płynnym. Oczy zatrzymują się na tekście – na poszczególnych słowach – aby ustawić ostrość. To zatrzymanie to tak zwana fiksacja. Czas zatrzymania nazywamy czasem FIKSACJI. Przybliżone czasy fiksacji:
1,5 s – dla osób czytających wolno
0,25 s – dla osób czytających szybko
0,02 s – dla osób po kursie szybkiego czytania...

F. Jeżeli wydaje Ci się, że w trakcie czytania pominąłeś jakiś fragment tekstu, powinieneś, zanim będziesz kontynuował lekturę, powrócić do niego. Występuje tutaj pewne „magiczne” wyrażenie „wydaje się” – nie jesteśmy tego pewni skoro nam się to „wydaje”. Jest to związane z naszą słabą koncentracją wynikającą z wolnego tempa czytania. Czytamy wolno – dekoncentrujemy się i wykonujemy tzw. regresję, czyli cofamy się do raz przeczytanego tekstu. Regresja spowalnia nasze czytanie o ok. 35%.

G. Wskazywanie palcem czytanego tekstu spowalnia proces czytania i powinno być eliminowane za pomocą treningów.
Doświadczenie nr 2: niech druga osoba stanie przed Tobą i niech zakreśli oczami okrąg. Ty obserwuj oczy tej osoby. Teraz wyciągnij wskazujący palec i zatocz okrąg, a druga osoba niech wodzi oczyma za tym palcem. Obserwuj oczy tej osoby. Widzisz różnicę?

kursz szybkiego czytania - okręgi ze wskaźnikiem i bez

Oczy lubią wodzić za czymś. Wskazywanie dyscyplinuje i oczy, i mózg. Wskaźnik nie pozwala oku „cofać się”, czyli wykonywać regresji. Wskaźnikiem w czasie czytania może być wiele rzeczy – na przykład palec, ołówek, długopis czy patyczek do szaszłyków. Końcówkę patyczka warto, dla lepszego kontrastu, pomalować na czerwono.

H. Jeżeli w czasie czytania dochodzisz do ważnych punktów, powinieneś zacząć je wynotowywać, a słowa, których nie rozumiesz, sprawdzać natychmiast w słowniku.
Jeżeli „w trakcie czytania” zaczniemy robić notatki, łatwo się dekoncentrujemy. Przy szybkim czytaniu niewielka przerwa powoduje duże straty w ilości przeczytanego tekstu. Można podkreślać to, co wydaje nam się istotne, aby później wrócić do tego, ale też trzeba uważać, żeby „nie przesadzić”.

I. Jednym z głównych niebezpieczeństw szybkiego czytania jest zmniejszone zrozumienie.
Mit. W tradycyjnym czytaniu z prędkością 200–220 SNM rozumienie może być na poziomie 30%. W szybkim czytaniu rozumienie sięga nawet 80%. Przy czytaniu tradycyjnym łatwo się dekoncentrujemy, a to wpływa negatywnie na nasze rozumienie. Można powiedzieć, że nasz mózg lepiej pracuje „na szybszych obrotach”. Z koncentracją przy czytaniu jest tak samo jak w czasie jazdy samochodem: wolna jazda – zwracamy uwagę na różne mijane miejsca, nie jesteśmy dobrze skoncentrowani na samej jeździe, piszemy smsy... Szybka jazda – nie możemy pozwolić sobie na dekoncentrację. Trzeba jednak przyznać, że na początku ćwiczeń rozumienie może spadać – kosztem prędkości.

J. Siła Twojej motywacji nie ma wpływu na sposób komunikacji oczu z mózgiem ani na tempo czytania.
Siła Twojej motywacji nie ma wpływu na sposób komunikacji oczu z mózgiem. Komunikacja tam następuje zawsze w ten sam sposób. Motywacja ma za to kolosalny wpływ na tempo czytania, jak również na wszystko, co robimy... Im bardziej chcemy się czegoś nauczyć (np. szybko czytać), tym łatwiej nam to przychodzi. Przyjmuje się, że wysoka motywacja do nauki szybkiego czytania przyspiesza nasze czytanie o ok. 20%.

K. W czasie czytania powieści wolne czytanie jest szczególnie istotne dla zrozumienia treści.
W czasie czytania „szczególnie istotne” jest zrozumienie treści. Nie ma znaczenia, czy dokonamy tego czytając powieść wolno czy szybko.

L. Tak naprawdę będziesz w stanie zrozumieć tylko to, na czym Twoje oczy się skoncentrują.
Doświadczenie nr 3:
Stań twarzą do ściany – wybierz na ścianie jeden punkt i skoncentruj się na nim. Wyciągnij ręce przed siebie i zacznij ruszać palcami. Rozszerzaj ręce, cały czas patrząc na punkt na ścianie. Gdy przestaniesz widzieć ruszające się palce, przestań rozszerzać ręce i zobacz, jakie jest Twoje pole widzenia. Okazuje się, że jesteśmy skoncentrowani na ścianie, która jest przed nami, a widzimy nasze ruszające się palce po bokach. Wykorzystując widzenie peryferyjne możemy dostrzec informacje w zakresie 180 stopni (niektórzy nawet 210).